Problemy z wątrobą dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Brak aktywności fizycznej, nadwaga lub otyłość, używki oraz nieodpowiednia dieta sprawiają, że przeciążona dieta coraz mniej wydajnie pracuje. Jest to jednak organ, który ma duże zdolności regeneracyjne i zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń skutecznie możemy wspomagać go prawidłową dietą.

Zdrowa wątroba – jakie badania wykonać?

Podstawą profilaktyki są badania krwi wykonywane raz na pół roku. Zalicza się do nich morfologia, a także tzw. próby wątrobowe, czyli oznaczenie kilku różnych enzymów, których zbyt wysoka ilość może świadczyć o schorzeniu lub obciążeniu organu. Badania warto wykonywać raz na pół roku, jednak należy pamiętać, że do prób wątrobowych niezbędne jest właściwe przygotowanie. Przez kilka dni przed badaniem należy powstrzymać się od picia alkoholu oraz wprowadzić dietę lekkostrawną. W przypadku jakichkolwiek odchyleń w badaniach krwi należy wykonać USG jamy brzusznej. Warto pamiętać, że niektóre enzymy mogą wytwarzać się pod wpływem aktywności fizycznej (niewskazany jest ciężki trening przez kilka dni przed badaniem krwi) czy podczas przyjmowania leków, dlatego przy nieprawidłowościach należy zachować spokój i wykonać dodatkowe badanie obrazowe, które wykluczy schorzenia wątroby i innych organów jamy brzusznej.

Dieta wątrobowa

Najczęstszym schorzeniem wątroby jest jej stłuszczenie, które może być wynikiem nadużywania alkoholu, prowadzeniem niewłaściwej diety czy nadwagi. Walczyć z nim można przy pomocy diety wątrobowej, która zakłada ograniczenie lub nawet całkowite wyeliminowanie alkoholu, spożywanie lekkostrawnych dań i zrezygnowanie z dużej ilości tłuszczu zwierzęcego. Dieta wątrobowa powinna obierać się na chudym mięsie (m.in. mięsie drobiowym, rybach), niskotłuszczowym nabiale oraz warzywach i owocach. Dozwolone są wyroby mączne oraz produkty niskotłuszczowe. Unikać należy m.in. całych ziaren (słoneczniku, dyni) oraz produktów wysoko przetworzonych. W diecie wątrobowej niezwykle ważna jest duża ilość wypijanej wody mineralnej, która oczyszcza układ pokarmowy.