Wielorazowa kontrowersja podszyta tetrą

Pieluszki wielorazowe są w obecnych czasach źródłem wielu kontrowersji. Część matek czy rodziców ogólnie, na sam dźwięk słów „pielucha wielorazowa” blednie, oblewa je zimny pot i dostają palpitacji. Niewyobrażalnym wydaje im się fakt, że pieluszka może być wykorzystana kilkukrotnie – a co za tym idzie, zachodzi konieczność jej prania.

Otóż tak, pieluszki wielorazowe – czy to te „kupne”, czy wykonane własnoręcznie z tetry bądź innego materiału trzeba prać. Robiły to kiedyś nasze matki, wcześniej ich matki, a jeszcze wcześniej matki ich matek.

Nie bądź egoistą, zadbaj i o dziecko i o planetę

Pieluszki wielorazowe handmade czyli te, które wykonujemy własnoręcznie to doskonały pomysł z wielu różnych powodów. Przede wszystkim, długofalowo jest to duża oszczędność w porównaniu do kupowania pieluszek jednorazowych – nawet mała paczka potrafi kosztować niemałe pieniądze, ilość takich pieluszek w paczce jest ograniczona, a jeśli nasze maleństwo załatwia się często (a zapewne tak jest), to w krótkim czasie na owe pieluszki wydamy fortunę.

Sprawy mają się zupełnie inaczej w przypadku pieluch wielorazowych. Po pierwsze, jest to dużo mniejszy wydatek – zakup odpowiedniego materiału wyjdzie dużo taniej, niż kupno pieluch nawet w ilościach hurtowych. Po drugie, jest to rozwiązanie, które dużo mniej obciąża środowisko – zużyte pieluchy jednorazowe to odpady, które najpierw trzeba wyrzucić do śmieci po to, by następnie przyjechała po nie wielka i głośna śmieciarka, która z kolei zabierze je do sortowni. Pomijając sam fakt, że tworzywo używane przy pieluszkach jednorazowych nierzadko nie jest biodegradowalne, to sam ślad węglowy powstały przy całym procesie jest ogromny.

Co potrzebuję by zrobić pieluszkę?

Przede wszystkim, odrobinę dobrej chęci i pomysłu. W dalszej kolejności, dobrze będzie, jeśli znajdziesz gdzieś szablon pieluchy – przyda Ci się on do wycinania odpowiednich kształtów z materiału. Co do materiału – przygotuj trzy rodzaje. Na zewnętrzną wartswę daj bawełnę, na niewidoczną wewnętrzną warstwę możesz uzyć frote, zaś do warstwy przylegającej do skóry maleństwa użyj przyjemnego w dotyku i miękkiego materiału. Dodatkowo, możesz wyposażyć się w rzepy i gumę, które ułatwią utrzymanie pieluszki na pupie Twojego dziecka.

Zakasuj rękawy i do roboty, powodzenia!