Masz roczne dziecko lub jesteś zobligowany do opieki nad rocznym dzieckiem kogoś z rodziny lub znajomych? Zastanawiasz się pewnie jakie aktywności zaplanować, by spędzić wesoło dzień z malcem. Wynika stąd twoje najważniejsze pytanie – co robić z rocznym dzieckiem?

Co robić z rocznym dzieckiem?

Pytanie to wydaje się być łatwe, jednak kiedy staniemy rzeczywiście przed takim problemem… Cóż, odpowiedź nie jest tak oczywista. Bo jakie zabawy będą odpowiednie dla młodego umysłu, który się dopiero kształtuje, na dodatek zamkniętego w nie do końca skoordynowanym ruchowo ciałku?

Jest bardzo dużo opcji. Jednak żadną z nich nie jest oglądanie bajek na telewizorze, czy ekranie telefonu. Dziecko nie może cały dzień wpatrywać się w ekran. Pomijając fakt, że takie maluchy nie są w stanie skupić się na tyle na jednej czynności, jest to dla nich po prostu niezdrowe.
Bajka może być rozwiązaniem kiedy chcemy zrobić obiad, a jesteśmy sami. Jednak jeśli mamy chwilę powinniśmy pobawić się z malcem.

Zabawy dla rocznego dziecka

Zabawy dla rocznego dziecka powinny spełniać kilka wymogów.
Po pierwsze powinny być dostosowane do jego możliwości – zarówno fizycznych jak i poznawczych. Bawienie się w takie zabawy jak Baba Jaga patrzy, czy chowany są więc nieco poza zasięgiem, przynajmniej w większości przypadków.

Po drugie muszą być bezpieczne – żadnych ostrych lub małych przedmiotów. Dziecku wystarczy czasem sekunda, by coś połknąć lub złapać do rączki i zrobić sobie krzywdę.

Po trzecie najlepiej by stymulowały rozwój dziecka lub wzmagały jego zainteresowanie światem. Dzięki temu wzbudzamy jego wyobraźnię, kreatywność i pomagamy stawiać kolejne kroki w życiu i rozwoju.

Przykładowe zabawy z dzieckiem rocznym

Bardzo dobrym zajęciem jest oglądanie i czytanie książek . Dla rocznych dzieci najlepsze będą książeczki czarno-białe lub z bardzo wyrazistą kolorystyką, która pobudza wzrok. Dodatkowo powinniśmy opowiadać o tym co jest na obrazkach, wskazywać konkretne rysunki i prosić dziecko o wskazanie prostszych elementów. Jest to ciekawa i niezwykle rozwojowa zabawa dla dziecka.

Innym pomysłem są różne przedmioty do dotykania o intrygującej fakturze. Na przykład orzechy włoskie w łupinach, pluszowy miś, piórka, plastikowe wiadereczko i wiklinowy koszyk. Każdy z tych przedmiotów jest inny i ma inną fakturę. Dotykanie ich i zabawa nimi bardzo zajmuje dziecko, które jest ciekawe nowych odczuć.