Zachwycamy się cytrusami, a tymczasem nasze polskie jabłko to skarbnica witamin i minerałów. Kto jej jabłka ten jest zdrów. Jest naszym lokalnym dobrem narodowym. Polska to jeden z czołowych producentów jabłka na świecie. Wystarczy tylko jedna sztuka dziennie, by owoc mógł pozytywnie wpływać na Twój organizm. Czy jednak owoc ma jakieś właściwości lecznicze i dlaczego warto go jeść?

Co kryje w sobie jabłko?

W 85% składa się wody. Dużą grupę owocu stanowią witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B3, B5, B6, B9 oraz witaminę C. Jabłko ma też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, E oraz K. Z makro- oraz mikroelementów jabłko zawiera potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, cynk, mangan oraz niewielką ilość sodu, miedzi i fluoru. To, co czyni jabłko bogatym to polifenole, katechiny oraz kwercetyny. Kwasy fenolowe, beta-karoten i luteina też wchodzą w skład jabłka. Oczywiście znajdziemy w nim cukry proste, błonnik i pektynę. Tej ostatniej najwięcej znajduje się pod skórką owocu. Jabłko nie zawiera dużo tłuszczy i białka. Nie znajdziemy też w nim cholesterolu. Za to kwasy organiczne, jakie występują w owocu to: jabłkowy, winowy i cytrynowy. To produkt charakteryzujący się niską kalorycznością. 100 g owocu to tylko 50 kcal. Jabłko wartość odżywcza czyni go zdrową i odżywczą przekąską do zastosowania na każdej diecie.

Jakie korzyści płyną z jedzenia jabłek?

Aby organizm mógł skorzystać z wszystkich zasobów owocu, poleca się jeść jabłko razem ze skórką. Reguluje pracę jelit, przemianę materii i dzięki błonnikowi jest pomocne osobom, które mają problemy z wypróżnianiem. Wspomaga regulację poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, a w szczególności raka jamy ustnej, krtani, jelit, odbytu, jajników, prostaty i piersi. Ma właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne. Wpływa na całą odporność organizmu. Owoc zatrzymuje młodość. Antyoksydanty opóźniają starzenie się komórek, a witaminy wpływają na poprawę stanu skóry. Chroni włosy przed wypadaniem i wpływa na kondycję zębów. Jabłko zawiera sporo fluoru, który jest pogromcą próchnicy i bakterii rozwijających się w jamie ustnej.