Wokół suplementów diety narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że to doskonałe wsparcie dla naszego organizmu, inni podkreślają, że jest to rynek zupełnie niekontrolowany i nie warto ufać takim preparatom. Czy wszystkie suplementy diety są złe? Czy warto je stosować?

Bogaty rynek suplementów

Obecnie zarówno w sklepach, jak i w aptekach znajdziemy ogromny wybór preparatów witaminowych. Niezależnie od tego, czy interesują nas suplementy na porost włosów, suplementy na sen czy potencję, z pewnością znajdziemy to, czego szukamy. Niestety nie każdy tego typu preparat będzie skuteczny, dlatego niezwykle ważne jest to, żeby dokładnie czytać skład wybranego suplementu i nie wybierać poszczególnych produktów pod wpływem chwili, czy tylko dlatego, że zobaczyliśmy reklamę w sieci.

Gdzie szukać dobrych suplementów?

Sama idea brania suplementów diety nie jest zła. W końcu nie zawsze jesteśmy w stanie przyjąć wraz z dietą wystarczającą ilość witamin. Gdy decydujemy się na suplementację, trzeba jednak zachować ostrożność i wybierać produkty, które mają prosty i jasny skład. Dobre suplementy diety znajdziemy w aptekach, nie warto robić takich zakupów w sklepach online czy na aukcjach internetowych. Chociaż suplementy na potencję, libido, koncentrację, czy pamięć są reklamowane w telewizji i radiu, nie zawsze właśnie one będą najlepsze. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy poszukać opinii w sieci, dzięki temu bez wątpienia nie będziemy żałować swojego wyboru.

Suplementy diety czy zbilansowana dieta?

Oczywiście najlepszym rozwiązanie byłoby dostarczanie niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem. Niestety nie zawsze mamy czas i chęci do tego, aby jeść zdrowo. Każdemu od czasu do czasu zdarza się zjeść niezdrowe, śmieciowe jedzenie, które nie dostarcza do organizmu niezbędnych witamin. W tym wypadku warto wspomagać się suplementami. Bywa też tak, że nie wszystkie witaminy jesteśmy w stanie przyjąć wraz z dietą, dobrym przykładem jest witamina D, którą można czerpać z kąpieli słonecznych. Ze względu na to, że w Polsce słoneczna aura panuje głównie latem, warto suplementować witaminę D. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie przyjmowanie jej w formie leku. Czy warto stosować suplementy? Tak, ale po konsultacji z lekarzem i w odpowiednich dawkach. Pamiętajmy, że lepiej skonsultować się ze specjalistą, zanim zdecydujemy się przyjmować jakiekolwiek preparaty wspomagające zdrowie i przeciwdziałające poszczególnych chorobom. Poza tym warto robić regularnie badania, aby sprawdzić poziom witamin w organizmie.