Paznokcie to wizytówka kobiety. Często zapominamy jednak, że są one też wskaźnikiem naszego zdrowia. Zadbane i piękne paznokcie to nie tylko estetyczna kwestia, ale także objaw dobrego stanu organizmu. Dlatego warto zadbać o nie w sposób kompleksowy.

Długoterminowe nawyki, jak np. spożywanie zdrowej diety, nie wpłyną korzystnie na paznokcie natychmiastowo. Warto pamiętać, iż regeneracja paznokci trwa ok. 6 miesięcy. Podpowiadamy, jak w dłuższej perspektywie zadbać o piękne i zdrowe paznokcie.

 1. Zdrowa dieta, zdrowe paznokcie
  Nie tylko nasze ciało, ale także paznokcie potrzebują odpowiedniej podaży składników odżywczych. Im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepiej. Najlepiej wybierać produkty bogate w białko, wapń, magnez i witaminę D. Warto postawić na owoce, warzywa, orzechy, nasiona oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

 2. Paznokcie potrzebują troski
  Codzienna pielęgnacja paznokci to podstawa – warto pilnować ich higieny i kształtu.

 • Zbyt częste obcinanie powoduje, że płytki paznokciowe zaczynają się łamać, a paznokcie stają się słabsze
 • Po każdym kąpieli w wannie lub pod prysznicem, wskazane jest wyczyszczenie paznokci szczoteczką lub patyczkami kosmetycznymi.

Niestety, piłowanie wzmacnia płytkę paznokci, ale powoduje problemy estetyczne. Dlatego należy unikać piłowania paznokci “w jeden kierunek”, jak to często robimy, a zamiast tego wykorzystać pilnik o “bezpiecznym” polu zastosowania.

 1. Kupujmy kosmetyki do paznokci ze wsparciem
  Niestety, nie wszystkie kosmetyki do paznokci są takie same. Warto zwrócić uwagę na jakość składników kosmetyku, którego używamy. Unikajmy szkodliwych związków chemicznych i wybierajmy kosmetyki, które wzmacniają i pielęgnują paznokcie.
 • Kupmy lakier do paznokci zapewniający pozytywne składniki odżywcze (witaminy, białka, minerały) dzięki którym paznokcie stają się odporniejsze oraz mocne
 • Nie starajmy się maskować stanu paznokci kolorowym lakierem. Zawsze pod spodem powinna być utwardzająca oraz wzmacniająca baza
 1. Mniej jest więcej
  Nie każdy tryb życia jest równie przyjazny dla paznokci. Zbyt długi kontakt z wodą czy dłuższy pobyt w basenie grozi uszkodzeniem paznokci.
 • Dlatego warto zadbać o ich ochronę przed szkodliwymi czynnikami, np. stosowania rękawiczek ochronnych podczas mycia naczyń.
 1. Ładne paznokcie to nie wszystko
  Jeśli mimo dbałości o paznokcie, te nadal są słabe i łatwo się łamią, warto skonsultować się z dermatologiem. Awansowanie paznokci jest złożonym procesem i kłopoty z nimi mogą wynikać z zaburzeń w organizmie lub czynników genetycznych.

Polskie zdrowie i piękne paznokcie to pochodna naszej dbałości o siebie oraz styl życia. Niestety, często zapominamy, że kwestia ta wymaga od nas pracy i wiedzy. Właściwa dieta, korzystanie z dobrej jakości kosmetyków i unikanie czynników szkodliwych to tylko niektóre z naszych obowiązków w kwestii pielęgnacji paznokci. Pamietajmy, że piękne i zdrowe paznokcie to nie tylko efektowny dodatek do stylizacji, ale przede wszystkim objaw dobrego stanu zdrowia.