Osiągnięcia medycyny nuklearnej

Medycyna nuklearna jest obecnie jedną najbardziej postępowych gałęzi medycyny wykorzystująca m.in. nuklearne izotopy, pozwala nie tylko na szczegółową diagnozę ale również leczenie niektórych schorzeń. Jednym z wielu zalet tej metody leczenia jest mniejsza jej inwazyjność niż w przypadku leczenia chirurgicznego. Co za tym idzie więcej osób może do niego przystąpić, gdyż występuje znaczniej mniej przeciwwskazań, metody ten niezalecane są dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Do Badań należących do medycyny nuklearnej zaliczamy m.in Scyntygrafię. Jeśli zaś chodzi o leczenie coraz więcej na popularności zyskuje np. terapia jodem aktywnym, którą wykorzystuje się głównie do leczenia problemów z nadczynnością tarczycy.

Scyntygrafia – na czym polega to badanie?

Badanie to wykorzystując izotopy promieniujące promieniami gamma, które łączone są z odpowiednimi związkami chemicznymi, za pomocą odpowiedniego sprzętu (urządzenie zwane scyntygrafem ) pokazuje obraz danego narządu, zarówno jego budowę jak i działanie, by możliwe do wykrycia były wszystkie nieprawidłowości. Ten sposób diagnozowania jest mało inwazyjny, a także bardzo bezpieczny. Szczególną rolę odgrywa w badaniach onkologicznych pozwala nie tylko na wykrycie nowotworu, ale też często zalecane jest już po przebyciu choroby, w celu sprawdzenia czy w ciele pacjenta nie pojawiły się przeżuty. Scyntygrafia również pozwala na wykrycie stanów zapalnych, często dostają na nią skierowanie osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie płuc, czy serca.

Scyntygrafia kości Kraków

Oprócz scyntygrafii narządów, możliwe jest również badanie kości, płynów ciała takich jak krew, mocz czy żółć, a także mózgu. Jeśli chodzi o badanie kości, nie jest ono problematyczne i nie wymaga od nas wcześniejszego przygotowania. Jedynym dyskomfortem, może być konieczność pozostania nieruchomym, przez cały okres trwania badania, może stanowić to utrudnienie zwłaszcza dla młodszych pacjentów. Jeśli chodzi o umówienie się na wizytę, w tak dużym mieście jakim jest Kraków, duża ilość publicznych jak i prywatnych zakładów medycznych z pewnością pozwoli nam na znalezienie właściwej dla nas oferty, a wrazie wszelkich wątpliwości dotyczących badania powinniśmy skontaktować się z odpowiednim lekarzem.