Niby tak mało ważne, a jednak tak wpływające na nasz wygląd – paznokcie. Piękne i zadbane paznokcie nie tylko dodają nam pewności siebie, ale również są oznaką dbałości o siebie i naszego zdrowia. W tym artykule podpowiemy, jak zadbać o swoje paznokcie, aby były nie tylko ładne, ale też zdrowe.

Pielęgnacja paznokci – nie tylko malowanie

Aby nasze paznokcie były piękne, musimy się o nie odpowiednio dbać. Należy zacząć od regularnego wycinania skórek wokół paznokci, ale pamiętajmy, żeby nie przesadzać – wycinanie ich zbyt blisko skóry może prowadzić do stanów zapalnych. Kolejnym ważnym krokiem jest nawilżanie paznokci – najlepiej produktem, który nie wysuszy naszych płytek paznokciowych, ale jednocześnie skutecznie nawilży. Zadbajmy również o to, żeby nasze dłonie i paznokcie nie narażone były na nadmierne wysuszenie: używajmy rękawiczek do zmywania, chronmy dłonie przed zimnem.

Jak stylizować paznokcie?

Jeśli chodzi o stylizację paznokci, mamy do wyboru wiele różnych możliwości. Możemy oczywiście postawić na klasyczną czerwień lub delikatny, przezroczysty lakier. Jednak w ostatnim czasie bardzo modne stały się zdobienia, a wśród nich przede wszystkim: cekiny, brokat, ombre, a także trójwymiarowe kwiaty. Warto jednak pamiętać, że zbyt mocne stylizacje mogą osłabić płytki paznokciowe i z czasem prowadzić do ich uszkodzenia lub łamliwości.

Paznokcie hybrydowe

W przypadku paznokci hybrydowych należy pamiętać, żeby nie podkładać ich zbyt często. Optymalny czas między wizytami u stylistki to około 2-3 tygodnie. Częstsza wymiana lakieru hybrydowego może osłabić płytki paznokciowe, a co za tym idzie – prowadzić do ich uszkodzenia.

Naturalne sposoby na zdrowe paznokcie

Nie musimy tylko polegać na kosmetykach, żeby zadbać o nasze paznokcie. Możemy wykorzystać naturalne sposoby, takie jak: olej kokosowy, który skutecznie nawilża skórki dookoła paznokci oraz wzmacnia ich płytki, sok z cytryny, który rozjaśnia paznokcie oraz pozbywa się przebarwień czy też miód, który działa nawilżająco i antybakteryjnie.

Podsumowanie

Dbanie o paznokcie to nie tylko kwestia estetyki. Dostrzeżemy to zwłaszcza, kiedy nasze paznokcie zaczną pękać, łamać się czy też pojawiać się na nich choroby paznokci. Dlatego warto jak najlepiej o nie dbać, korzystając z kosmetyków, ale także z naturalnych sposobów, takich jak olejki czy cytryna. A jeśli chodzi o ich stylizację, pamiętajmy, że umiar w tym przypadku jest równie ważny, co wybór koloru czy zdobienia.