Cygańskie wesela ze względu na swój przepych i blichtr, wzbudzają wielkie zainteresowania.
Przepiękne stroje, rzucające się w oczy błyskotki i wspaniała muzyka- tego nie może zabraknąć w trakcie uroczystości.
Cyganie to lud bardzo tradycyjny, przywiązujący szczególną uwagę do rodzinnych świąt, a ślub jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych momentów w życiu.

Zazwyczaj cygańskie małżeństwa są aranżowane, by wzmocnić więzi między rodzinami, a dziewczynki romskie w wieku 16-18 lat poznają swojego przyszłego męża. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej małżeństw dochodzi do skutku nie z powodu rodziny, a miłości przyszłych małżonków.

„Bijaw”, czyli cygańskie wesele rozpoczyna się od wypowiedzenia tradycyjnej przysięgi przez przyszłych małżonków. Brzmi ona następująco: „Rzucam klucz do wody. Tak jak nikt go z niej nie wydobędzie i nic nim nie otworzy, tak i was nic już nie rozłączy”. Po zakończonej przysiędze rozpoczyna się huto zastawiona uczta, która trwa aż do samego rana.

Romska pani młoda tak jak każda inna chce wyglądać w ten dzień wyjątkowo, dlatego dużą wagę przywiązuje do swojej kreacji. Cygańska suknia ślubna imponuje swoim rozmiarem i wyglądem, często przyozdobiona jest kryształkami tak cennymi, że jej wartość wzrasta do kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Suknia prócz niebotycznych rozmiarów bardzo dużo waży, dlatego często zostawia na ciele panny młodej rany i odciski.
Dodatkowo głowę młodej kobiety ozdabia korona albo diadem, który również jest pokaźnych rozmiarów.

Cygańskie wesele okraszone śpiewem i alkoholem trwa do samego rana. Bogaci Romowie organizują nawet 3-4 dniowe wesela.