Choroby układu oddechowego są jednymi z najczęściej występujących dzisiaj schorzeń. Zaliczają się do nich między innymi astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy też choroby zakaźne takie jak COVID-19. Współczesna medycyna dysponuje jednak coraz bardziej zaawansowanymi metodami leczenia, które pozytywnie wpływają na jakość życia osób z chorobami układu oddechowego.
- Farmakoterapia
Farmakoterapia stanowi dziś podstawowy sposób leczenia większości chorób układu oddechowego. Farmaceutyki, zwłaszcza te inhalacyjne, pomagają w zmniejszeniu objawów chorób takich jak astma czy POChP. Zawarte w nich substancje aktywne łagodzą skurcze oskrzeli, a także rozszerzają drogi oddechowe, co znacząco poprawia przepływ powietrza. Kiedy stosujemy farmakoterapię dla chorób zakaźnych, leki często hamują rozwój choroby i likwidują jej objawy. W przypadku COVID-19 stosowana jest specjalna terapia w oparciu o wysycone tlenem powietrze i antywirusowe leki.
- Techniki fizjoterapeutyczne
Do innowacyjnych i skutecznych metod leczenia chorób układu oddechowego zaliczamy także techniki fizjoterapeutyczne. Wśród nowoczesnych technik stosowanych do leczenia chorób układu oddechowego wymienić można między innymi:
- Vibronacje klatki piersiowej – intensywne drgania mechaniczne wywołujące rozluźnienie mięśni i zmniejszenie napięcia w płucach.
- Terapia pozytywnego ciśnienia – polega na dostarczaniu pacjentowi specjalnego sprzętu usprawniającego oddech, co pozytywnie wpływa na zwiększenie efektywności układu oddechowego.
- Respiratory Muscle Training (RMT) – trening mięśni oddechowych, który pozwala na zwiększenie ich siły i wydolności, co ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia osób z chorobami układu oddechowego.
- Chirurgia
Niektóre choroby układu oddechowego wymagają leczenia chirurgicznego. Przykładem takiej choroby może być rak płuc lub patologiczna struktura oskrzeli. Metody operacyjne w przypadku chorób płuc stają się coraz bardziej zaawansowane, dzięki czemu pacjenci powracają do zdrowia w krótszym czasie.
- Terapia genowa
Terapia genowa przynosi bardzo dobre wyniki w leczeniu dziedzicznych chorób układu oddechowego. Dzięki odpowiedniemu podaniu leku, który zawiera zmodyfikowaną formę DNA, można zastąpić zmutowany gen odpowiedzialny za chorobę i poprawić funkcjonowanie układu oddechowego.
- Leczenie innowacyjnymi urządzeniami
Rozwój technologiczny przyczynił się do powstania wielu nowoczesnych urządzeń używanych do leczenia schorzeń układu oddechowego. Jednym z takich wynalazków jest różnego rodzaju respirator, które pomagają pacjentom z wymagającymi schorzeniami oddychać. Współczesne inhalatory, np. z automatycznym dawkowaniem leku czy z systemem przedłużających efektów, są bardzo łatwe w użyciu i skuteczne w leczeniu astmy czy POChP.
Podsumowując, obecnie istnieje wiele zaawansowanych metod leczenia chorób układu oddechowego, które mają pozytywny wpływ na jakość życia pacjentów. Farmakoterapia, techniki fizjoterapeutyczne, chirurgia, terapia genowa i innowacyjne urządzenia to jedynie przykłady z szerokiej gamy metod, które lekarze mogą zastosować, by pomóc pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowego.
Najnowsze komentarze