Ponieważ salamandry akwariowe absorbują wodę i tlen przez skórę, rodzaj wody używanej w ich akwariach jest bardzo ważny dla ich zdrowia. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że istnieje różnica między wodą destylowaną, butelkowaną, kranową i innymi, ale różnice są duże i mają znaczenie.

Woda to woda, prawda?

Może to nie wydawać się ważne, ale rodzaj wody, której używasz do napełnienia akwarium, może odgrywać znaczącą rolę dla stanu zdrowia salamandry. Wierz lub nie, ale rodzaje wody są różne, a niektóre są bezpieczniejsze niż inne. Minerały i sole są niezbędne, podczas gdy chemikalia, takie jak fluor i chlor, nie. Idealne jest neutralne pH 7,0, natomiast poniżej 6,5 i powyżej 8,5 jest niebezpieczne.

Woda butelkowana

Salamandra akwariowa potrzebuje minerałów znajdujących się w naturalnej wodzie, takich jak chlorek sodu, chlorek potasu i inne. Woda butelkowana to zazwyczaj woda źródlana, która jest uzdatniana, ale dodaje się do niej te naturalne minerały i sole. Woda butelkowana jest najbezpieczniejszym rodzajem wody, jaką można podać salamandrze i nie musisz jej w żaden sposób zmieniać. Przeczytaj etykietę wody butelkowanej, aby upewnić się, że nie jest to w rzeczywistości woda destylowana i że została poddana odwróconej osmozie, filtracji lub innym procesom usuwania chemikaliów.

Miejska woda z kranu

W zależności od miasta, w którym mieszkasz, województwa i dzielnicy, zawartość wody z kranu może się znacznie różnić w zależności od miejsca. Jeśli używasz wody z kranu dla swojego zwierzaka, musisz albo pozostawić wodę na 24 godziny, aby chlor rozproszył się, lub usunąć chlor specjalnymi środkami, które kupisz w sklepie zoologicznym. Jeśli nie jesteś pewien czy woda z kranu jest bezpieczna dla zwierząt akwariowych, lepiej jej nie używać.

Jeśli nie podoba Ci się pomysł zakupu butelkowanej wody źródlanej, możesz używać filtrów do wody kranowej, usuwać z niej chlor za pomocą specjalnych środków, zagotowywać wodę przed użyciem lub pozwolić jej odstać 24 godziny przed wlaniem do akwarium. Jeśli nadal obawiasz się obecności chloru w wodzie, możesz kupić paski testowe, aby sprawdzić poziom chloru.